Джон Браун

Джон Браун (1800 – 1859), він же Старий Браун і Капітан Браун – знаменитий американський аболіціоніст. Так називають людей, що борються за знищення рабства.

У США XIX століття аболиционистском рух поступово зростало, незважаючи на опір влади. Браун був одним з перших білих жителів США, які боролися за скасування рабства і цивільні права для чорношкірих.

Біографія

Народився Джон Браун 9.05.1800г в Торрінгтоні, штат Коннектикут. Його дідом був капітан, який також носив ім’я Джон Браун.

Деякий час вважалося, що це був той самий Джон Браун, який під час Американської революції за свої лоялістскіе погляди сидів в тюрмі з Клавдієм Смітом (точніше, причиною арешту була крадіжка худоби).

Згодом було встановлено, що це інший Джон Браун; плутанина могла виникнути через високу популярність такого поєднання імені та прізвища в США. Незабаром його сім’я переїхала в Хадсон, штат Огайо. Брауні зайнялися скотарством, і Джону довірили ходити за стадом.

Серед місцевих жителів були індіанці, з якими Брауни дружили. Мабуть, уже в цьому середовищі Джон сприйняв думку про рівність людей всіх кольорів шкіри. За порадою одного з індіанців батько Джона зайнявся формуванням шкір, що принесло йому непогані гроші. Так вийшло, що в 12 років Джон вступив в американську армію замість батька.

У той час йшла Англо-Американська війна. Через три роки вона закінчилася, і юнак зміг, нарешті, повернутися додому і вступити в школу. Потім він перейшов в академію в Личфилде, однак провчився там недовго – закінчилися гроші. Джон хотів стати протестантським священиком. Проте, потрібно було чимось заробляти. Як і його батько, він з братом відкрив шкіряну майстерню, і спочатку справи йшли добре.

Потім Джон Браун одружився на Дайенті Ласк і разом з дружиною переїхав до невелике селище в Пенсільванії. Тут він побудував будинок і також заснував шкіряну майстерню, на яку прийняв 15 працівників. Надалі він будував і продавав аналогічні фабрики, займався торгівлею нерухомості і вирощуванням овець, але все це раптом перестало приносити дохід. І Брауну довелося працювати листоношею.

Разом з тим, незважаючи на матеріальні труднощі, він одержимий ідеєю допомоги неграм, для чого намагається побудувати для них школу. Матеріальний стан Брауна погіршувався, також як і фізичне – він захворів; один з його синів помер. Однак він уже знайшов деяку популярність як захисник негрів: чорношкірі американці – селяни-раби – рятувалися в його будинку від переслідувань.

Після повстання Нета Тернера – чорношкірого раба – кількість таких втікачів в будинку Брауна збільшилася. Браун вдруге одружився, а потім зробив черговий переїзд в Огайо. Там він взяв позику на покупку землі, але опинився в боргах. Необхідно було їх виплачувати, а також якось годувати сім’ю, в якій вже налічувалося 20 дітей. Браун в зв’язку з цим намагався працювати в самих різних місцях.

Проте, його бажання звільнити рабів тільки міцніла, перетворившись в щось на зразок манії.

збройні повстання

Першою його зрушення на ниві боротьби з рабством була організація Ліги самозахисту вільних негрів і рабів-утікачів. Ця організація знаходила нелегальні транспортні шляхи, по яких чорношкірі переправлялися з Півдня на Північ, де рабство вже було скасовано. Але цього Брауну здалося мало: він вважав, що остаточно рабство можна знищити тільки силовими методами.

В результаті він разом зі своїми однодумцями, серед яких були троє його дітей, організовує кілька збройних кампаній:

• Різанина в Патаватомі (1856). На чолі невеликого загону Джон Браун напав на поселення Патаватомі в Канзасі, в якому жили плантатори-рабовласники. П’ятьох поселенців вдалося зарубати шаблями і сокирами. Проти маленького загону аболиционистов була спрямована чисельніша озброєна група, але борці з рабством розправилися з нею і взяли в полон капітана Генрі Пейт.
  • Напад на арсенал в Харперс-Феррі (1857 – 1858). Проводилось як частина запланованого загального повстання негрів. Браун оселився під вигаданим ім’ям неподалік від Харперс-Феррі, в інших місцях поселилися його прихильники. Діставши певну кількість зброї, загін Брауна напав на арсенал. В результаті аболіціоністи знайшли величезний склад зброї.
  • Захоплення поїзда, що слідував в Балтімор (1859). Ця операція виявилася невдалою – Браун чогось відпустив поїзд; внаслідок цього в Балтіморі і Вашингтоні дізналися про напад бунтівників на арсенал.
  • Перебування в арсеналі (жовтень 1859 р.) Це була остання спроба заколотників протистояти посланим владою військам. Повсталі не могли довго чинити опір і незабаром здали арсенал. Джона Брауна заарештували. Попереду його чекали суд і кару.

Остання мова на суді

У своїй останній промові Джон Браун намагався переконати слухачів, що він збирався тільки звільнити рабів, причому зробити це мирним шляхом. Він всіляко посилався на «Біблію», яка нібито вчить робити добро і допомагати стражденним.