Характеристика форми правління Китаю

У період 1949-1954 роках функції Основного Закону виконували Загальна програма Народної політичної консультативної ради Китаю (НПКРК) і ряд інших законодавчих актів, в тому числі Закон про організацію Центрального народного уряду. У 1954 році ВЗНП прийняв першу конституцію КНР. Друга конституція була прийнята в 1975 році, в якій були закріплені результати «культурної революції» (1966-1976 роки). У третій конституції КНР 1978 року було зафіксовано завдання здійснення «чотирьох модернізацій», що передбачало перетворення КНР до 2000 року «в могутню державу з сучасним сільським господарством, сучасною промисловістю, сучасної обороною, сучасною наукою і технікою».

Діюча конституція Китаю була прийнята на 5-й сесії Всекитайських зборів народних представників 5-го скликання, оприлюднена і офіційно введена в дію 4 грудня 1982 року.

Конституція КНР складається з Преамбули, 4 глав і статей. Конституція Китайської Народної Республіки має наступну структуру:

преамбула

Глава I. Основні принципи

Глава II. Основні права і обов’язки громадян

Глава III. структура держави

Розділ I. Всекитайські Збори Народних Представників

Розділ II. Голова Китайської Народної Республіки

Розділ III. державна Рада

Розділ IV. Центральна військова рада КНР

Розділ V. Місцеві Зборів Народних Представників і місцеві Народні Уряди різних рівнів.

Розділ VI. Органи самоврядування національних автономних районів Розділ VII. Народні Суди і народні Прокуратури

Глава IV. Національний прапор, національний гімн, герб і столиця

Порядок внесення змін до конституції зафіксований в ст. 64 конституції КНР (Гл. II. Структура держави; розд. 1. Всекитайські Збори Народних Представників). Згідно ст. 64 конституції, поправки до конституції пропонуються Постійним Комітетом ВЗНП або У5 депутатів ВЗНП і приймаються кваліфікованою більшістю в 2/3 голосів депутатів в ВЗНП. Таким чином, конституція КНР відноситься до числа «жорстких». Поправки вносилися чотири рази: 12 апреля 1988 на 1-й сесії ВЗНП 7-го скликання; 29 березня 1993 року в 1-й сесії ВЗНП 8-го скликання; 15 березня 1999 на 2-й сесії ВЗНП 9-го скликання; 14 березня 2004 року на 2-й сесії ВЗНП 10-го скликання. Перша серія поправок легалізує приватний сектор економіки і встановлює правила передачі права землекористування. Друга серія поправок зафіксувала, що Китай перебуває на початковій стадії будівництва соціалізму, поставила завдання побудови соціалізму з китайською специфікою, здійснення «програми чотирьох модернізацій», багатопартійного співробітництва під керівництвом КПК, створення соціалістичної ринкової економіки при керівної ролі держави. Третя серія поправок зафіксувала мета побудови соціалістичної правової держави; визначила приватний сектор як невід’ємну частину соціалістичної ринкової економіки. Четверта серія поправок внесла нову характеристику соціалістичної модернізації в Китаї – положення про «гармонійний розвиток соціалістичної, політичної та духовної культури», зафіксувала, що держава захищає законні права та заохочує розвиток недержавного сектора економіки. У ст. 13 йдеться про неприпустимість зазіхання на майно громадян, яке знаходиться в приватній власності. Разом з тим зазначається, що держава може в інтересах суспільних потреб і в суворій відповідності з законом здійснювати вилучення або реквізицію приватної власності за відповідну компенсацію. У конституції постулюється права людини; вносяться положення про вдосконалення системи соціального забезпечення; встановлюється єдиний строк повноважень всіх місцевих зборів народних представників – 5 років.

Ст. 34 конституції гарантує рівні права обирати і бути обраним усім громадянам, які досягли 18 років, «незалежно від їх національності, раси, статі, роду занять, сімейний стан, релігійні переконання, освіти, майнового статусу або часу проживання, за винятком осіб, які, в відповідно до закону, позбавлені політичних прав ».

Згідно ст. 33 Гл. II (поправка 2004 року), держава поважає і захищає права людини.

У Главі II (Основні права і обов’язки громадян) конституції КНР зафіксовано такі права громадян:

– Політичні – свобода слова, друку, зборів, асоціацій, процесій і демонстрацій (ст. 36); право на критику і внесення пропозицій щодо діяльності будь-якого державного органу або офіційної особи (ст. 41);

– Соціально-економічні права і свободи, які розглядаються як пріоритетні, – право на працю (ст. 42), право на відпочинок (ст. 43), право на пенсійне забезпечення (ст. 44), право на матеріальну допомогу держави і суспільства в старості, в разі хвороби або втрати працездатності (ст. 45); право власності та її успадкування (ст. 13), право на отримання освіти (ст. 46);

– Особисті (цивільні) права і свободи: свобода віросповідання (ст. 36); свобода і непр

Посилання на основну публікацію