Відмінність хокею з шайбою від хокею з м’ячем

Хокей як різновид командного спортивного змагання на льоду існував з незапам’ятних часів у багатьох північних народів задовго до появи ковзанів. Історики стверджують, що шанувальником гри з ключками на льоду був сам Петро I, який навіть завіз з Голландії залізні ковзани.

В організованій формі, близькій до сучасної, хокей сформувався в кінці 19-го століття. Спочатку це був хокей з м’ячем. У 1891 році у Великобританії створюється Національна асоціація бенді – (так називають цю гру в Європі), яка розробила офіційні правила гри. Причому спочатку бенді був різновидом зимових тренувань для футбольних команд, потім сформувався в самостійний вид спорту.

У Росії в 1888 році петербурзький студент Петро Москвин заснував «С-Петербурзький гурток любителів спорту», ​​в 1897 році він же розробив перші в Росії правила для хокею з м’ячем. Перший матч відбувся 20 березня 1898. Гра стала дуже популярною в Росії. Незважаючи на хронологічний першість англійців, у всьому світі хокей з м’ячем називають «Русский хокей».

Хокей з м’ячем
майданчик
Прямокутна, розміром 90-110 метрів в довжину і 45-65 метрів в ширину. Розмітка проста, наноситься одним кольором. Центральна лінія ділить майданчик навпіл, на ній же відзначена центральна точка вкидання. Ворота оточує лінія штрафного майданчика радіусом 17 метрів, на якій відзначені ще дві точки вкидання.
Майданчик для хокею з м’ячем

ворота
Розташовані по центру коротких сторін майданчика на одній лінії з нею. За воротами ігрового поля немає. Розміри воріт: 2,10 м по висоті і 3,50 м в ширину. Крім основної сітки всередині воріт звисає так звана гасить сітка. Ворота повинні бути стійкими, але рухливими, «вморожувати» їх в лід заборонено.

Інвентар
М’яч гумовий діаметром 63 мм вагою 60 гр.
Ключка має загнутий «гак», зовнішня довжина гака не більш 125 см, ширина 6,5 см. Вага ключки близько 450 грам.

команди
На полі грають 10 гравців з ключками і один гравець на воротах без ключки – воротар. Гравці діляться на захисників, півзахисників і нападників. Воротар в межах штрафної зони має право грати руками. Рукавички у воротаря захисні, але пальці окремо і без перетинок. Польові гравці не мають права грати руками.

гра
Час: грають в 2 періоди по 45 хвилин загального часу. Перерва між періодами – 20 хвилин. Суддя може додати час. Після перерви команди міняються місцями.

особливості гри
Ключку можна піднімати вище рівня плеча. Дозволяється підігравати м’яч коником, але тільки на ключку собі або своєму партнерові. В ході гри гравці не мають права бити чи утримувати суперника, штовхати його або робити підніжки, кидати в суперника ключку або м’яч. Заборонені також удари по ключці суперника, або її підйом або притискання до льоду. Положення «поза грою» аналогічно футбольному – в момент удару по м’ячу іншим гравцем своєї команди гравець перебував ближче до лінії воріт суперника, ніж гравець команди суперників. Заміна гравців може проводиться необмеженої кількість разів, але в певній точці поля у центральній лінії. За порушення правил суддя може видалити гравця з поля на 5 і 10 хвилин, показавши йому при цьому білу або синю картку. У правилах гри в хокей з м’ячем є багато своїх тонкощів, які ви можете дізнатися на спеціальних ресурсах.

Хокей з шайбою
Родоначальниками цього виду є канадці. Перша професійна хокейна команда була створена в Канаді в 1904 р, а знаменита НХЛ національна Хокейна Ліга з’явилася в 1917. Тоді ж були вироблені правила і умови, які з тих пір мало змінилися.

майданчик
Правила НХЛ наказують розмір майданчика в 200х85 футів, тобто 60,96 х 25,90 метрів. У Міжнародній Хокейної Федерації (ІІХЛ) ширина площадки прийнята дещо більше: 29-30 метрів, а довжина така ж – 60-61 метр. Кути майданчики повинні бути заокруглені дугою кола радіусом від 7 м до 8,5 м по правилам ІІХФ і строго 8,5 м в НХЛ. Майданчик повинен мати міцні борти висотою 1-1,22 метра. По центру широких сторін розташовані хвіртки (зі стулками всередину) для виходу гравців на поле. На протилежному боці такі ж хвіртки для (і лавки) для оштрафованих гравців. За воротами повинні обов’язково бути присутнім прозорі огорожі висотою від 1,6 до 2 метрів для запобігання вильоту шайби до глядачів.
Майданчик для хокею з шайбою

розмітка
Центральна лінія червоного кольору ділить майданчик навпіл. В її середині цієї лінії знаходиться центральна точка вкидання з червоним колом діаметрів 4,5 метра, що відзначає зону вкидання, за якою повинні знаходитися гравці, які не розігрують шайбу. У 3-4 метрах від бортів проведені лінії воріт, від ліній воріт на відстані 17, 23 м. Проводяться сині лінії, які ділять майданчик на три зони – центральну і 2 зони команд. У 6 метрах від воріт по обидва боки розташовуються ще по дві точки вкидання.

ворота
Ширина 1,83 м, висота 1,22 м. Сітка виступає за ворота на 0,8-1 метр. Діаметр стійок 5 см. Розмір воротарського майданчика визначається радіусом 1,8 метра. Ворота встановлюються на штирях з таким розрахунком, щоб вони могли «вискочити» з пазів в льоду, щоб уникнути травм гравців при сильному ударі.

Інвентар
Ключка і шайба
Ключка для хокею з шайбою є держак з плоским гаком на кінці. Правила допускають різні розміри ключок для гравців, згідно з їх індивідуальними особливостями, звичайні розміри 150-200 см. Крюк розташовується під кутом в 135 ° до черешки, довжина гака 25-40 см. Крюк допускає невелику загин в сторону, зручну гравцеві. Шайба є твердий циліндр висотою – 2,54 см, діаметром – 7,62 см, маса – 156-170 гр.

команди
На поле знаходяться 6 гравців – 1 воротар, 2 захисника і 3 нападаючих. Зміна гравців відбувається як в паузах, так і під час гри. Допускається заміна воротаря польовим гравцем.

гра
Час: грають 3 періоди по 20 хвилин чистого ігрового часу. Час на вкидання та інші простої не враховується. Перерва між періодами 15 хвилин.

Гра починається з вкидання шайби в гру суддею. Гравці, які розігрують шайбу, повинні розташовуватися прямо, обличчям у бік воріт суперника, на відстані, приблизно рівному довжині ключки гравця. Гаки їх ключок повинні при цьому стосуватися льоду.
У хокеї з шайбою гравцям дозволяється застосовувати силову боротьбу. Силова боротьба передбачає контактну гру, гру «корпус в корпус». Однак забороняються підніжки, затримки суперника руками, затримки ключкою, гра високо піднятою ключкою, удари руками, ліктями, атака не володіє шайбою суперника тощо. За порушення правил гравець видаляється з поля, а команда грає в меншості. Час видалення залежить від тяжкості порушення.
Положення «поза грою» в загальному випадку зводиться до того, що атакуючий гравець без шайби не повинен виявитися за синьою лінією зони нападу раніше шайби. Проброс – коли шайба, кинута гравцем зі своєї половини поля (до червоної лінії) в сторону воріт противника перетнула лінію воріт. У цьому випадку гра зупиняється і призначається вкидання.

Замість «Коротко для запам’ятовування»
Хокей з м’ячем має більше рис, які ріднять його з футболом, ніж з хокеєм з шайбою. Це стандартна тривалість матчу (2 періоди по 45 хвилин), розмір майданчика, кількість гравців і їх функції, заборона на гру руками польовим гравцям і воротарю поза штрафного майданчика, гра ведеться м’ячем, хоч і маленького розміру. Ріднить обидва хокею, мабуть, тільки лід і ключки.